Dantų griežimo ir dilimo profilaktika bei gydymas

Dėl patiriamo streso ir įtampos, daugybę pacientų naktį (o kartais – ir dieną) veikia nematomas dantų „vagis“ – griežimas dantimis, arba bruksizmas.

Kas yra bruksizmas?

Griežimas dantimis yra nevalingas dantų trynimasis vienas į kitą. Šis procesas dažniausiai vyksta nakties metu, tačiau pasitaiko ir dieninio bruksizmo atvejų. Pacientai paprastai bruksizmo nejaučia: apie jį išduoda dantų dilimas, nutrupėję jų paviršiai, sutrumpėję dantys, pagilėjusios raukšlelės aplink burną ir žandikaulio sąnario skausmas.

Kodėl bruksizmą gydyti reikia kuo skubiau?

Bruksizmas, kartu su dantų erozija yra viena pagrindinių dantų dilimo priežasčių. Jo negydant, dantys toliau dėvisi taip stipriai, kad kartais tampa negrįžtamai pažeisti.

Bruksizmo gydymas be baimės

Gydant bruksizmą, svarbu rasti jo priežastį, antraip dantys dėvėsis ir toliau. Dažnai tai būna psichologinė įtampa, stresas. Kartais – ortodontinės problemos, dantų ligos. Atsižvelgiant į konkrečią situaciją ir pažeidimo mastą, taikomi įvairūs bruksizmo gydymo būdai:

KaposSukandiminės kapos apsaugo dantis nuo kontaktavimo. Taip išvengiama jų nusidėvėjimo.
Ortodontinis gydymasKartais bruksizmo priežastis – netaisyklinga dantų padėtis. Tokiu atveju problemą efektyviai išsprendžia ortodontinis gydymas.
Žandikaulio sąnario gydymasIntensyvus bruksizmas sukelia žandikaulio sąnario problemas. Tokiu atveju taikomas chirurginis gydymas.
Dantų protezavimasdėl bruksizmo nudilusius dantis galima kokybiškai atkurti pasitelkus estetinį plombavimą, laminates ar dantų protezus. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad neišsprendus bruksizmo problemos, griežimas dantimis juos restauravus niekur nedings.

Gydytojų atsakymai į pacientų dažniausiai užduodamus klausimus:

1. Ar sukandiminės kapos nekels diskomforto miego metu?

Kapos gaminamos pagal individualių dantų anatomiją, todėl puikiai priglunda ir nesukelia nepatogumų. Pacientai su šiomis kapomis lengvai užmiega.

2. Kokio amžiaus žmonėms būdingas bruksizmas?

Griežimas dantimis būdingas įvairaus amžiaus žmonėms, net ir vaikams. Vis dėlto, didžiausią pacientų grupę sudaro darbingo amžiaus žmonės (25-45 m.). Tai siejama su patiriamu stresu ir įtampa.

3. Ar nudilusių dantų restauracija apsaugos nuo griežimo dantimis?

Nors odontologai preciziškai atkurs prarastą estetinį dantų vaizdą ir funkcijas, bruksizmo rizika išliks, jeigu nebus pašalintos griežimo dantimis priežastys.