Dantų protezavimas

Protezavimas – tai procedūra, kurios metu atkuriami arba restauruojami paciento dantys. Šis metodas leidžia užtikrinti patogumą, estetiką bei kasdienio gyvenimo kokybę.

Kada reikalingas dantų protezavimas?

Protezavimas apima skirtingas restauracijų rūšis – nuo estetinio protezavimo dantų laminatėmis iki dantų implantacijos procedūros. Protezavimas būtinas, kai danties netenkama, arba jis tampa negrįžtamai pažeistas dėl ėduonies arba traumos.

Kuo greičiau pradėsite prarasto danties atstatymą, tuo mažiau problemų turėsite ateityje:

  • Dantys yra virškinimo sistemos dalis: nuo to, kaip gerai sukramtomas maistas, priklauso virškinimo sistemos funkcionavimas. Pastebima, kad netekus vos vieno danties, sumažėja kramtymo kokybė. Prastai sukramtytas maistas lemia blogesnį virškinimą, gali sukelti virškinimo trakto ligas.
  • Praradus dantis ir jų neatstačius, keičiasi sąkandis, kenčia žandikaulio sąnarys. Dažnai prireikia ortodontinio ir žandikaulio sąnario gydymo.
  • Žandikaulio kaului tirpstant, keičiasi veido bruožai, įdumba skruostai, formuojasi raukšlės. Dantų netekę pacientai dažnai atrodo vyresni, nei yra iš tiesų.
  • Galiausiai, ne mažiau svarbus ir emocinis aspektas: dantų netekę pacientai pradeda kompleksuoti, vengia šypsotis ir net bendrauti. Tai rodo, kad prarasti dantys sukelia net psichologines problemas.

Kokius dantų protezus rinktis?

Dantų protezai pasižymi didele įvairove. Skiriasi kaina, medžiagos, kokybė ir pritaikymo atvejai. Tačiau esminis skirtumas tarp protezų – išimami ir fiksuojami.


Išimami dantų protezai buvo populiarūs praeityje, tačiau šiandien užleidžia kelią inovacijoms. Daugumai pacientų tokie protezai sukelia nepatogumų: plokštelė tinkamai nepriglunda prie dantenų, jaučiamas trynimo jausmas. Tokie protezai nestabdo kaulo tirpimo, o keičiantis žandikauliui, plokštelė ima nebetikti ir tenka ją pritaikyti iš naujo. Plokštelę pritvirtinus prie implantų, ją nešioti yra gerokai patogiau.

Fiksuoti dantų protezai yra neišimami ir fiksuojami ant dantų implantų arba prie savų dantų. Šie protezai gaminami iš įvairių medžiagų: populiariausi yra metalo keramikos, keramikiniai, cirkonio protezai. Fiksuoti dantų protezai turi aibę privalumų: jie ne tik gerokai patogesni, geriau atkuria kramtymo funkciją, bet ir atrodo natūraliai. Antai pasirinkus cirkonio keramikos protezus, aplinkiniai net neįtars, kad esate su dirbtiniais dantimis.

Protezavimo eiga:

1

Konsultacija

Apžiūrimas dantis. Su gydytoju aptariama, kokią medžiaga bus naudojama protezuojant.

2

Gydymas

Prireikus, atliekamas terapinis endodontinis danties gydymas.

3

Paruošimas

Jei dantis stiprus karūnėlei laikytis, jis šlifuojamas, nuimamas danties antspaudas.

4

Įklotas

Jeigu danties masės neužtenka, reikalingas šaknį stiprinantis įklotas.

5

Gamyba

Pagal nuimtus danties antspaudus gaminamos karūnėlės. Vėliau jos pritvirtinamos pacientui.

Kokios medžiagos naudojamos protezuojant? 

Medžiagos rūšisMetalo keramikaBemetalė keramika (E-MAX, stiklo keramika)Cirkonis
Privalumai

Patvarūs, stabilūs, funkcionalūs.

Pasižymi nedidele kaina.

Sudėtyje neturi metalo lydinio, yra estetiškas sprendimas.

Šie protezai atsparūs nusidėvėjimui.

Moderniausia protezavimo priemonė.

Ypač tvirti protezai.

Estetika lenkia visas kitas medžiagas.

Nesukelia alerginių reakcijų.

TrūkumaiPrasčiau atlieka estetinę funkciją, atrodo nenatūraliai.Kaina didesnė, nei metalo keramikos.Kaina didesnė, nei metalo keramikos.

Gydytojų atsakymai į pacientų dažniausiai užduodamus klausimus:

1. Kokius dantų protezus verta rinktis?

Rekomenduojame rinktis fiksuojamus protezus – jie atrodo natūraliai, yra gerokai komfortiškesni, nesukelia trynimo jausmo ir leidžia gerai sukramtyti maistą.

2. Ar protezavimas – skausminga procedūra?

Dantų paruošimas ir protezavimas nesukelia jokio skausmo. Prireikus, taikome vietinę nejautrą, kad pacientai per procedūrą jaustųsi komfortiškai.

3. Ar protezavimas aktualus tik senjorams?

Tikrai ne: dantys prarandami ne vien dėl amžiaus, bet ir dėl įvairių ligų, traumų, kitų pažeidimų. Todėl su protezavimo poreikiu susiduria įvairaus amžiaus žmonės.

4. Kiek laiko trunka danties protezavimas?

Procedūros trukmė priklauso nuo defekto dydžio, norimo rezultato ir protezavimo apimties. Daugiausiai laiko trunka paruošiamasis etapas: danties šlifavimas bei protezo pritaikymas individualiai danties struktūrai, o esant reikalui, ir gydymas.